Bullet journal dla pisarzy – krok po kroku (ze zdjęciami)

To wręcz idealne narzędzie na utrzymanie kontroli nad swoimi postępami w pisaniu. Świetny sposób na podniesienie motywacji. A dodatkowo, może pobudzić Twoją kreatywność i być przestrzenią do zachowania wspaniałych wspomnień lub regularnego planowania.

Znasz metodę bullet jorunal? Śmiało, przeskocz kilka akapitów poniżej, do sekcji poświęconej rozkładówkom bullet journal’owym dla pisarzy.

A jeśli zupełnie nie masz pojęcia, o co chodzi w tym narzędziu, bez obaw, poniżej wyjaśnię Ci wszystko krok po kroku (ze zdjęciami) 🙂

Bullet journal dla początkujących

Pozwól, że nie przytoczę tutaj żadnych oficjalnych, słownikowych definicji, ale opiszę Ci, czym dla mnie jest bullet journal i jak możesz wykorzystać go w praktyce jako narzędzie pisarza.

„Bullets” to z języka angielskiego, używane chyba przez każdego z nas, wyliczenia w popularnej formie kropek (zamiast myślników). Bullet journal (popularnie „Bujo”) to więc dziennik, którego zadaniem jest zebranie istotnych dla nas informacji i mocno spersonalizowany sposób ich uporządkowania. Czy zdarzyło Ci się zakupić kalendarz, a następnie pozostawić większość stron pustych? A może pomimo posiadania kilkunastu notesów, wciąż zapisujesz notatkami dziesiątki małych karteczek? Przydałoby Ci się miejsce do zebrania listy zakupów i zorganizowania dnia, ale również spisania ważnych dat, świętowania małych i większych sukcesów, wklejenia zdjęć upamiętniających przyjemne chwile, aż w końcu… trzymanie pieczy nad pisarskimi postępami, zmotywowanie się do tworzenia i coś, co stale pobudzałoby Twoją kreatywność, a zarazem było zawsze pod ręką? Takie właśnie zadania ma bullet journal.

W odróżnieniu od popularnych kalendarzy nie znajdziemy w nim rozpiski każdego dnia (chyba, że jest dla Ciebie przydatna) i książki telefonicznej, której przyznajmy to, dziś każdy ma na wyciągnięcie ręki wewnątrz swojego telefonu. Każdą stronę w takim dzienniku tworzysz samodzielnie, dlatego są one idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Moim zdaniem to największa zaleta bullet jorunal dla pisarzy – przygotowujesz tylko takie rozkładówki, z których korzystasz, nie marnujesz więc papieru i miejsca. A jeśli Twoje potrzeby się zmienią, bez problemu wprowadzisz nowe rozkładówki, które je uwzględnią.

Czego potrzebujesz, aby zacząć

Tak naprawdę – wyłącznie notatnika i długopisu, przydatne będą też: ołówek, linijka i gumka.

Specjalne notesy do bullet journalingu mają zazwyczaj grubsze strony i są pokryte małymi kropeczkami, które pomagają w planowaniu. Zazwyczaj mają one jednak również znacznie wyższe ceny, niż „normalne” notatniki. Możesz również sięgnąć po gładki zeszyt, ew. w kratkę, linię, albo po prostu wykorzystaj zbiór luźnych kartek wpinając je do segregatora.

Okej, ale dobrze wiemy, że jeśli naprawdę wciągniesz się w rozkładówki bullet journal dla pisarzy prawdopodobnie będziesz chciała lub chciał nieco je przyozdobić. Dlatego przygotowałam dla Ciebie rozpiskę, która ułatwi Ci szukanie takich kreatywnych materiałów. Przyznaję, z pewnością Twój bullet journal dla pisarzy nie będzie dzięki nim bardziej przydatny, ale prawdopodobnie ozdabianie go przyniesie Ci mnóstwo frajdy i pobudzi twórczą stronę. Polecam!

  • Kolorowe długopisy, szczególnie żelowe. Osobiście uwielbiam te w pastelowych kolorach.

Moje to Stabilo (kupione w osiedlowym papierniczym), Gelly Roll (świetnie kryjące białe długopisy do czarnych Bullet Jorunal!) z Paper Concept i duży zestaw Action – tych ostatnich nie polecam ze względu na słaby pigment.

  • Długopisy lub markery do kaligrafii ze skośną końcówką, która umożliwi Ci wykonanie pięknych napisów. Znajdziesz je również w metalicznych wersjach.

Moje kupiłam w Action i Empiku.

  • Tzw. brush peny, które również posłużą Ci do kaligrafii oraz rysunków. Ich zaletą jest miękka, pędzelkowa końcówka, która umożliwia uzyskanie gradientów.

Mam zestaw 12, występują w wersji 24 z Creadu – polecam kupić je na promocji 50% w Empiku. Nie nadają się do ciemnych papierów.

  • Farby! Najlepiej wykorzystaj takie, jakie masz w domu. A jeśli chcesz zakupić coś specjalnego, osobiście polecam akrylowe farby w pisakach (matowe i metaliczne), dzięki którym uzyskasz pełne krycie nawet na czarnym papierze, bez bałaganu (nie potrzebujesz wody i pędzli) i rozmazywania (schną bardzo szybko). Warto również sięgnąć po farby akwarelowe oraz specjalne farby-tusze w pięknych metalicznych odcieniach, które służą przede wszystkim do kaligrafii i zdobień.

Akrylowe farby w pisakach „Paint Markers” w świetnej cenie kupisz w Action, nieco drożej odsprzedawane są też na Allegro.

  • Zakreślacze – ponownie polecam te w pastelowych, a nie neonowych kolorach.

Posiadam kilka pastelowych odcieni „Stabilo Boss” i TOMA „Mistral” – mają bardzo podobne kolory i sprawdzają się tak samo dobrze. Kupiłam je w osiedlowym papierniczym, z łatwością znajdziesz je na wielu stronach i w Empiku. Nie są widoczne na czarnym papierze.

  • Różnego rodzaju papiery. Kupisz je z łatwością jako „papiery do scrapbookingu” lub „zestawy do scrapbookingu”. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wykorzystał/a również samoprzylepne karteczki w różnych kolorach, kolorowe bloki, czy bloki z papierami samoprzylepnymi.

Polecam „polować” na zestawy na przecenie na stronie PaperConcept – mam zestaw Mintay „Urban Jungle” – wzory roślinne, naturalne, z akcentem turkusowym i „Wanderlust” – motyw podróżniczo-kwiecisty w pastelowych odcieniach oraz Mini Creative Pad „Wall” – kartoniki z nadrukiem betonu i ceglanych ścian. Z Action polecam przede wszystkim Zestawu papierów do scrapbookingu – Rosie’s studio, „Paper stack Deluxe” – Craft Universe i adhesive Cardstock. Osobiście staram się nie płacić za takie zestawy więcej niż 20 zł (oryginalna cena niektórych zestawów na Empiku i PaperConcept to około 40 zł).

  • Pieczątki i tusze. Najtańsze są te wykonane z gąbki, a najdroższe pięknie wykonane drewniane stemple. Wybierając tusze koniecznie sprawdź, do jakiego papieru są przeznaczone. Tusz i kawałek gąbki (kuchennej lub do makijażu) możesz również wykorzystać do zabarwienia strony lub wypełnienia szablonu.

Polecam tusze „Aladine” – IZINK ze względu na wyraźne barwy i szybkie schnięcie. Rzadziej używam zestawu z „Paper Poetry”. Niesamowicie podobają mi się „Distress Ink” w neutralnych brązowych odcieniach służących do starzenia papieru. Szczerze mówić nigdzie nie znalazłam ich w dobrych cenach, niestety to dość drogie produkty.

  • Plastikowe i tekturowe szablony należą do najtańszych rozwiązań, metalowe znajdziemy po znacznie wyższej cenie. Z ich pomocą tworzysz ramki, podkreślenia i ozdobne wzory.

Osobiście korzystam z nich jednak bardzo rzadko i mam poczucie, że ich ceny są znacznie za wysokie (około kilkudziesięciu złotych za kilka wzorów).

  • Tekturowe elementy lub tekturowe papiery do scrapbookingu to różnego rodzaju wycięte lub przeznaczone do wycinania ozdoby. Ich zaletą jest ogromna ilość stylów, w których wykonane są ilustracje. Minusem jest grubość papieru.

Każdy z moich zestawów papierów Mintay posiada kilka stron z takimi elementami, poza tym moim zdaniem warto sięgnąć po papier do scrapbooking 30,5 x 30,5 cm – firmy Piątek Trzynastego (kosztują 2-5 zł za arkusz) i papierowe kształty „Rosie’s Studio”. Znajdziesz je niemal w każdym dużym sklepie papierniczym.

  • Koronki i tasiemki. Znajdziesz je w sklepach artystycznych, ale w lepszą cenę i większy wybór dostaniesz w pasmanteriach.
  • Aby ozdobić swój bullet journal papierami lub teksturowymi elementami potrzebujesz dobrego kleju – z tych w sztyfcie polecam Magica, występuje również w płynnej, jeszcze mocniejszej wersji (wybierz ten z cienką końcówką, która zapewnia precyzyjne nakładanie). Warto sięgnąć również po taśmę dwustronną lub klej w taśmie (mam ten z firmy Tesa – w wersji „Refill system”).
  • Naklejki – jeśli kojarzą Ci się wyłącznie z naklejkami dla dzieci, koniecznie wyszukaj „naklejki do planowania”, „naklejki scrapbooking”, „naklejki do bullet journalu”.

Piękne wzory znajdziesz w każdym papierniczym sklepie Internetowym, ale ceny są powalające. Moim zdanie oczywiście warto przeglądać promocje, ale przede wszystkim wspierać bezpośrednio polskich twórców, np. Youtuberkę „Tosiakowo”, czy Instagramerki „inspirow.anka” i „julia.pezowicz” 🙂

Poza tym moje „go to” sklepy to: zawsze polecane Aliexpress i Allegro. Sprowadzane z Aliexpress naklejki znajdziesz również m.in. tutaj na stronie „ogarniamsie.pl”.

  • Washi! To hit bullet journalowych pasjonatów. Wyszukaj washi/ washi tape/ taśma papierowa/ samoprzylepna taśma ozdobna / taśma do prezentów i nie zgiń w ogromie pięknych wzorów i wszelkich możliwych kolorach… Na zdjęciu tylko ułamek mojej kolekcji. Nie chcę przyznawać się do jej objętości 😉

Piękne wzory i dobre ceny znajdziesz przede wszystkim na Aliexpress i w Action. Ale warto poszukiwać również w Empiku, PaperConcept i na innych stronach Internetowych.

Gdzie więc szukać materiałów do swojego bullet journal dla pisarzy?

Oczywiście znajdziesz je w każdym papierniczym sklepie, a w szczególności tych z materiałami kreatywnymi lub dla artystów. Bardzo duży wybór jest na stronie PaperConcept oraz Empiku. Zamawiając na nich prawdopodobnie jednak przepłacisz. Znacznie ciekawsze wzory i niższe ceny znajdziesz w małych sklepach z materiałami do Bullet Journali, bezpośrednio u twórców np. naklejek oraz na allegro (tutaj często znajdziesz naklejki pochodzące z chińskich stron po nieco wyższej cenie, jednak zaoszczędzisz znaczną ilość czasu). Ciekawe ozdoby i materiały w dobrych cenach znajdziesz również w sklepach typu: Action, TEDi, KiK, Flying Tiger, czasami również w Pepco czy Dealz.

Największą ilość ozdób w najlepszych cenach dostaniesz na Aliexpress, jednak musisz liczyć się z dostawą trwającą kilka miesięcy lub tym, że produkty w ogóle mogą nie dotrzeć.

Bullet journal dla pisarzy – ze zdjęciami

Przyznaję, najciekawszą część zostawiłam na sam koniec. Poniżej proponuję różne rozkładówki bullet journal dla pisarzy. Zaskoczyło mnie, jak trudno znaleźć takie inspiracje!

PISARSKIE SPRINTY

Czyli metoda polegająca na intensywnym pisaniu w określonym czasie (od około kilku do kilkudziesięciu minut) – więcej o pisarskich sprintach dowiesz się tutaj. Oczywiście dodaj do tego układu takie kolumny, które będą najbardziej przydatne dla Ciebie – u mnie jest to data sprintu, liczba znaków (ze spacjami), jaką udało mi się napisać w określonym czasie (kolumna „czas”). Jeśli skupiasz się na jednym projekcie, warto również dodać kolumnę, w której podsumujesz całkowitą liczbę napisanych znaków lub słów.

PISARSKI PROGRES

Wizualny postęp prac nad powieścią to dla mnie osobiście ogromna motywacja! Osobiście wybrałam najbardziej klasyczne podejście „słoika”, w którym dodajemy elementy za napisanie określonej ilości słów. Nie mogę się doczekać aż wypełnią go gwiazdy, planety i galaktyki, które odpowiadają odpowiedniej ilości słów 🙂 W moim pierwszym bullet journal dla pisarzy postęp obrazowało kolorowanie gum kulek w słoiku.

CELEBRACJA

Jestem wielką fanką nagradzania się na ukończenie pewnych etapów wymagających wiele pracy, taki jak np. napisanie połowy powieści albo jej korekta. Polecam Ci utworzyć stronę w swoim bullet journalu dla pisarzy, która będzie poświęcona takim nagrodą. Pamiętaj, że to nie muszą być drogie prezenty, ale coś, co sprawi Ci wyjątkową przyjemność.

BURZE MÓZGU

To metoda pobudzająca kreatywne myślenie – polega na wypisywaniu wszystkich pomysłów, jakie przyjdą Ci do głowy bez ich oceniania. Na specjalnej stronie lub rozkładówce, którą przyozdobimy z pewnością będzie to jeszcze przyjemniejsze.

INSPIRACJA

Niech Twój bullet journal dla pisarzy wypełnią obrazy, zdjęcia, kolory i cytaty – wszystko, co Cię osobiście inspiruje. A może będzie to strona poświęcona postaci z Twojej powieści, jakiejś scenie albo światu, który tworzysz? O moodboardach i innych metodach pobudzających kreatywność pojawi się artykuł za kilka tygodni.

Mam nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu zainspirowałam Cię do prowadzenia bullet journala dla pisarzy. A jeśli poszukujesz więcej inspiracji, serdecznie zapraszam Cię na mój instagram i do obserwowania takich hashtagów, jak #bulletjournal #bujoinspiration #bulletjournalspread #bujospread

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.