NAJLEPSZE i najbardziej przydatne darmowe aplikacje dla pisarzy

Szukasz aplikacje dla pisarzy lub stron, które wspomogą Cię w tworzeniu – zainspirują, zmotywują, zachęcą do pisania więcej i lepiej? Nie wiesz od czego zacząć? Chętnie przetestujesz różne opcje? Poznaj mój osobisty zbiór, w którym zebrałam (moim zdaniem) najlepsze strony i aplikacje dla pisarzy, jakie osobiście znalazłam. Część z nich jest w pełni darmowa, inne mają opcje płatności, jednak wciąż można z nich komfortowo bezpłatnie korzystać – użyteczność i przyjazny user experience to jedne z moim podstawowych wymagań.

Jeśli którakolwiek z aplikacji zmieniła się od czasu, kiedy z niej korzystałam i sprawia Ci problemy, koniecznie zamieść komentarz poniżej – usunę ją z tego artykułu, aby był on zbiorem najlepszym z najlepszych aplikacji dla pisarzy, na których możesz polegać! 🙂

Przydatne aplikacje dla pisarzy, które musisz przetestować

W pierwszej z aplikacji dla pisarzy, jaką polecam, zbierzesz wszystkie pisarskie statystyki w jednym miejscu, w przyjaznej i czytelnej formie. Znajdziesz w niej podział na projekty, nad którymi obecnie pracujesz, łatwy sposób na wprowadzanie postęp i ogrom statystyk oraz wykresów. I nagrody. Czy wspomniałam już o systemie nagród? To niezwykle interesujące, jak bardzo widoczne postępy oraz system nagród mogą wspierać nas na pisarskiej drodze. Jeśli miałbyś lub miałabyś wypróbować dzisiaj tylko jedną aplikację dla pisarzy, zacznij od „Writeometr’u„, ALE niestety nie ma ona już oficjalnego wsparcia.

Bardzo podobną aplikacją dla pisarzy, która pozwoli Ci zebrać Twoje postępy, uzyskać statystyki, a także stworzyć rysy bohaterów, opisać miejsca i pisać powieść z podziałem na rozdziały, jest Writer Tools – Novel Planner, Tracker & Editor (link kieruje do Google Play store).

Jeśli szukasz wygodnej i niezawodnej aplikacji dla pisarzy, która pozwoli Ci pisać w telefonie, a także z łatwością wyeksportować teksty do np. do Microsoft Word, wypróbuj MyStory.today – Write your own book.

Jeśli jeszcze jakimś cudem nie znasz strony „NaNoWriMo” (National Novel Writing Month), koniecznie zajrzyj na ich oficjalną stronę. Jest to projekt, który zakłada napisanie książki w miesiąc i odbywa się w listopadzie – więcej pisałam o nim tutaj. Dlaczego pojawia się w tym artykule? Okej, to nie aplikacja dla pisarzy, ale świetna strona dla wszystkich twórców, a w szczególności tych, którzy zajmują się pisarstwem. Podstrona „NaNo Prep”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Przygotowanie do NanoWriMo” zawiera mnóstwo porad, darmowych materiałów i ćwiczeń, które przeprowadzą Cię przez cały proces przygotowania fabuły Twojej książki oraz organizacji swojego czasu jako pisarz. Jeśli język angielski nie stanowi dla Ciebie żadnego problemu, polecam Ci również motywacyjne i zachęcające eseje wielu znanych pisarzy, które również znajdziesz na stronie NanoWriMo – a dokładnie tutaj.

Motywacja do pisania więcej – sprinty

O technikach, które pozwolą Ci pisać więcej i szybciej, stworzyłam cały artykuł, do którego serdecznie Cię zapraszam. Poniżej znajdziesz strony oraz ich aplikacje dla pisarzy, które są stworzone po to, aby motywować Cię do pisania. Czego chcieć więcej? 🙂

Strona „Written kitten” jest oparta o prosty koncept – za napisanie odpowiedniej ilości słów nagradza Cię zdjęciami kociąt, szczeniaków lub króliczków. Niezwykle uroczy sposób na motywację do pisania. Niestety strona nie doczekała się jeszcze aplikacji.

Zastanawiałeś się, co gdyby z pisania uczynić mini grę? Wybierz postać i zwalcz pisarską blokadę (potwora) wypełniając ustalony limit słów. Nie przestawaj pisać, zanim nie pokonasz przeciwnika! Regularne korzystanie z aplikacji dla pisarzy „Fighter block” odblokowuje inne postacie oraz przeciwników.

Nie motywują Cię nagrody? Spróbuj z karami! Aplikacja dla pisarzy „Write or die 2” to prawdziwy klasyk, który oferuje trzy rodzaje motywatorów – nagrody, stymulatory (aplikacja tworzy przyjemne środowisko do pisania, które jest Ci odebrane, gdy przestajesz pisać) oraz kary. Wyróżnia ją właśnie kar, spośród których mamy naprawdę wiele opcji do wyboru – nieprzyjemne dźwięki, grumpy cat lub… pająki, a w opcji „Kamikaze mode” aplikacja zaczyna usuwać Twój tekst, do czasu, gdy powrócisz do pisania. Występuje w wersji przeglądarkowej (darmowej) oraz jako aplikacja na telefon (płatna).

A może masz ochotę na sprinty z przyjaciółmi? Koniecznie wypróbuj darmową i prostą w użytkowaniu aplikację „Mywriteclub„.

Klasyczne aplikacja dla pisarzy

Ten zbiór aplikacji ma jedno zadanie – pozwolić Ci pisać bez rozproszenia i obawy o stracenie stworzonego tekstu. Niech nie zaskoczy Cię prostota tych aplikacji dla pisarzy – właśnie takie mają być! Po prostu pisz.

Calmly writer” to jedyna aplikacja, z której skorzystasz na komputerze. Wersja przeglądarkowa jest w stu procentach darmowa, za aplikację na Windowsa, Maca lub Linxua zapłacisz 50 zł. Ta aplikacja w darmowej przeglądarkowej wersji robi dokładnie to, do czego została stworzona. Miejsce na tekst wypełnia całą przestrzeń ekranu, inne opcje rozwiniesz klikając logo w lewym górnym rogu ekranu – jest możliwość otwarcia gotowego pliku, zapisania właśnie stworzonego tekstu, dodania zdjęć oraz wydrukowania. Dodatkowo znajdziesz tutaj statystyki i mnóstwo opcji formatowania tekstu oraz związanego z pisaniem.

Całkowicie darmowym odpowiednikiem tej aplikacji do pobrania na komputer, jest „Focus Writer” – również jest dostępny na wszystkie systemy, ma jednak nieco mniej funkcji.

Wśród bezpłatnych aplikacji na telefon (z oprogramowaniem Android) skupionych na pisaniu bez rozpraszaczy, polecam Ci „JotterPad„, „Pure Writer„, „Moon Writer„, „WriteDown” (wszystkie linki prowadzą do sklepu z aplikacjami „Google Play”). Nie opisuję tutaj każdej z nich z osobna, ponieważ są do siebie bardzo zbliżone. Mają opcje formatowania tekstu, zapisywania go w konkretnym miejscu oraz wygodnej korekcji. Niestety obecnie nie mam rozeznania w aplikacja na iPhone’y, jednak właśnie zaczęłam z niego korzystać – mam nadzieję, że wkrótce uzupełnię tę listę.

Programy do pisania dla pisarzy

Jeśli szukasz darmowych programów do pisania na komputer, szczególnie polecam Ci „Google Docs„, czyli swego rodzaju Word w wersji online. Do korzystania z niego potrzebujesz przeglądarki (za darmo pobierzesz go również na telefon). Ma on większość, ale nie wszystkie funkcje klasycznego Worda, jest jednak w pełni darmowy 🙂 Z Google docs skorzystasz logując się na swoje konto Google i tworząc nowy dokument.

Potrzebujesz innych, darmowych zamienników „Worda”? Wypróbuj „Open Office” lub „LibreOffice„.

Najlepsze aplikacje dla pisarzy – wsparcie po drodze

Poza dobrym programem do pisania, właśnie bez tych aplikacji nie wyobrażam sobie swojego procesu twórczego. Moim zdaniem to „must have” każdego początkującego i doświadczonego pisarza, który chce skorzystać z darmowym aplikacji dla pisarzy.

F.lux to aplikacja zarówno w wersji na komputer i telefon, której zadaniem jest złagodzenie niebieskiego światła ekranu (to ono powoduje zmęczenie oczu). Możesz wybrać z wielu gotowych ustawień lub wybrać je ręcznie, całkowicie dla Ciebie dopasowane. Aplikacja jest dostępna na Windows, Mac, Linux, iPhone i Android.

Forest app jest dostępna na telefony z oprogramowanie Android i iPhone’y. Jest to zarówno świetna aplikacja dla pisarzy, jak i każdej innej osoby, która chce zmotywować się do produktywnego czasu w pełni poświęconego na daną czynność. Zdecyduj, jaki czas chcesz poświęcić na daną czynność, ustaw zegar i do dzieła. Za wykonane zadanie aplikacja wynagrodzi Cię krzewem lub drzewem (celem jest zbudowanie lasu), jeśli jednak w trakcie wyznaczonego czasu zminimalizujesz aplikację, Twoje drzewo umrze. W wygodny sposób sprawdzisz swoje postępy i podsumujesz produktywny czas. Dodatkowo możesz wesprzeć sadzenie prawdziwych drzew – aplikacja współpracuje z fundacją „Trees for the Future”. Jest opcja zakupów w aplikacji, ale można również korzystać z niego w pełni bezpłatnie.

Dla jednych może to być banał, dla początkujących pisarzy cenna wskazówka. Jeśli opisujesz realne miejsca, w trakcie researchu koniecznie skorzystaj z Google Maps (oczywiście są one dostępne również jako aplikacja na telefon). Poza dostępem do map, oferują one realny widok z ulicy oraz wiele zdjęć znanych obiektów z całego świata.

Poruszając temat researchu, nie mogę nie wspomnieć o jeszcze jednej stronie Internetowej. Oczywiście niezastąpiony będzie tutaj Internet, jednak jeśli chcemy przeprowadzić dogłębny research na specjalistyczny temat, nie obejdzie się bez wycieczki do biblioteki. Aby nie wybierać się do niej na marne, koniecznie najpierw skorzystać z Internetowej wyszukiwarki książek, która wskaże Ci w jakich bibliotekach dana pozycja jest dostępna.

Jeśli utknąłeś lub utknęłaś, albo zupełnie nie wiesz od czego zacząć pisanie, pomocne mogą być dla Ciebie również generatory idei. Opisałam je szerzej w tym artykule.

Mam nadzieję, że powyższe aplikacja dla pisarzy przybliżą Cię do ukończenia pierwszej lub kolejnej ze swoich powieści. Powodzenia!


Mogą spodobać Ci się także:

3 uwagi do wpisu “NAJLEPSZE i najbardziej przydatne darmowe aplikacje dla pisarzy

    • Osobiście nie korzystam z aplikacji do samego pisania, ale do celów pośrednich – w tym przypadku będzie użyteczna (statystyki, „nagradzanie się”). Dla wielu osób z pewnością będzie to jednak duży minus! 😦

      Polubienie

  1. Dzieki za bardzo ciekawe i pomocne teksty. Interesuje mnie temat „Korekta powieści – zrób to sam/a.” Bo wlasnie utknelam w tym miejscu… Pozdrawiam!

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.